درباره کم خونی ناشی از فقر آهن

پرسش

⭕️ کم خونی ناشی از فقر آهن

کمبود آهن از شایعترین مشکلات غذایی دنیاست که در شیرخواران زیر دو سال، دختران جوان، زنان باردار و سالمندان خطرات بیشتری را ایجاد می‌کند.

📍علائمی که می‌توان با آنها به کم خونی ناشی از فقر آهن مشکوک شد شامل خستگی مفرط، رنگ پریدگی، بی حالی، ضعف عمومی، ریزش مو، سوزن سوزن شدن و خواب رفتن دست و پا، تهوع، سرگیجه، سردرد، کاهش تمرکز، خارش پوستی، ناخن شکننده، کاهش یادگیری و در موارد شدید تنگی نفس، ورم قوزک پا، تپش قلب می‌باشد که با آزمایش خون می‌توان پی به میزان و صحت کم خونی برد.

برای پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن توصیه به استفاده از مواد غذایی می‌شود که جذب آهن را افزایش داده و نیاز به مکمل را کاهش می‌دهند مانند پرتقال، کلم بروکلی، سیب‌زمینی‌ها، فلفل قرمز و فلفل سبز، توت فرنگی، عدس،‌ سبزیجات با برگ‌های سبز تیره مانند اسفناج و …

📍اما با این وجود در نهایت عده‌ای نیاز به استفاده از مکمل‌ها پیدا می‌کنند. بنابراین، نکاتی را باید در مورد مکمل‌ها بدانیم:
قرص‌های آهن موجود در بازار به سه فرم ملح سولفات، گلوکونات، سیترات می‌باشند که فرم سولفات بیشترین عوارض گوارشی را دارد و به کسانی که مشکلات گوارشی مانند زخم و التهاب معده و … دارند توصیه به عدم استفاده از این فرم می‌شود.
مکمل‌های آهن باید با معده خالی (یک یا دو ساعت قبل یا بعد غذا) همراه با یک لیوان آب یا آب پرتقال (برای جذب بهتر) استفاده شوند.
باید توجه داشت که مکمل‌های آهن باید با فاصله دو ساعت قبل یا بعد از برخی مواد غذایی مانند پنیر، ماست، تخم مرغ، شیر، اسفناج، چای، قهوه، نان سبوس‌دار، شربت‌های آنتی اسید و غلات مصرف شوند.

💊 همچنین، برخی از داروها موجب کاهش آهن در بدن می‌شوند مانند آسپرین، فاموتیدین، ایبوپروفن، هیدروکسیدمنیزیم، ناپروکسن و هالوپریدول از این قبیل داروها هستند که در صورت استفاده مزمن از این داروها توصیه به استفاده از رژیم غذای غنی از آهن می‌شود.

🧪 برخی از داروها نیز موجب کاهش جذب قرص آهن می‌شوند که باید با فاصله چند ساعته از قرص آهن مصرف شوند مانند کربی دوپا، لوودوپا، تتراسایکلین، سیپروفلوکساسین، وارفارین و …

با وجود این، قرص‌های آهن عوارضی از قبیل سرگیجه، یبوست، دل درد، سوزش سر دل، مدفوع تیره، کهیر، حالت تهوع، طعم فلزی در دهان، سردرد و … دارند که گاها آزاردهنده است و مانع استفاده صحیح افراد می‌شود.

🇮🇷 از این رو، برخی از داروها در ایران تولید شده که پایه گیاهی دارد و عوارض قرص‌های آهن را نداشته و برای پیشگیری از کم خونی بسیار مفید می‌باشند مانند شربت «هماتوگل» که حاوی ملح گلوکونات آهن بوده و عوارض گوارشی ندارد و شربت «فروتونیک» که موجب جذب طبیعی آهن در بدن می‌شود.

توصیه داروسازان بر این است که در صورت بودن در گروه‌های پر خطر ذکر شده و لزوم استفاده از مکمل‌های آهن از مکمل‌های داخلی که مقدار آهن آزاد بیشتری دارند، استفاده شود که برای اطلاع از میزان آهن آزاد هر قرص می‌توان با داروساز مشورت کرد.

در حال پیشرفت 0
mmaryam 2 ماه 1 پاسخ 88 بازدیدها 0

پاسخ ( ۱ )

  1. فقر آهن به موقع درمان نشه ممکنه بعدا تو بارداری هم تاثیر منفی بذاره

ارسال یک پاسخ