زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

پرسش

زندگینامه سردار کامل قاسم سلیمانی (Qasem Soleimani)

نام اصلی : سردار قاسم سلیمانی

متولد : ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ رابُر ( از توابع استان کرمان )

درگذشته : ۱۳ دی ۱۳۹۸ (۶۲ سال) بغداد

علت درگذشت : حمله راکتی آمریکا

سازمان : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

درجه : سرلشکر پاسدار

مدرک تحصیلی : دیپلم

سالهای فعالیت : ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۸

——————————————————————————————

قاسم سلیمانی متولد ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ در شهرستان رابُر از توابع استان کرمان در ایل عشایر سلیمانی به دنیا آمد ، وی در ۱۸ سالگی به استخدام اداره آب کرمان درآمد. او در حوادث انقلاب اسلامی ایران با روحانی مشهدی به نام رضا کامیاب آشنا شد و او را وارد جریانات انقلاب کرد.

به نقل از سهراب سلیمانی، برادرش یکی از گردانندگان اصلی راهپیمایی‌ها و اعتصابات کرمان در زمان انقلاب بود. فرمانده نظامی و سیاست مدار ایرانی بود.

در ادامه با بیوگرافی کامل حاج قاسم سلیمانی فرمانده نظامی و سیاست مدار ایرانی به همراه عکس های خانوادگی و شخصی سردار قاسم سلیمانی با شما همراه خواهیم بود.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

بنایی و پیمانکاری

در روستای قنات ملک از توابع کرمان بدنیا آمده است.

از ۱۲ سالگی و پس از پایان تحصیلات ابتدایی به کرمان رفت و مشغول کار بنایی شد سپس بعدها در نوجوانی بعنوان پیمانکار در سازمان آب مشغول بکار شد.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

خانواده سلیمانی را پنج خواهر و برادر تشکیل می دهند ، بزرگترین فرزند این خانواده یک خواهر متولد ۱۳۳۳ است ، حاج قاسم فرزند وسط و سهراب سلیمانی هم برادر کوچک خانواده است.

برادرش سهراب سلیمانی ، مدیرکل زندان های استان تهران است.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

از سازمان آب تا فرماندهی پادگان

بعد از انقلاب ۵۷ و همزمان با کار در سازمان آب کرمان عضو سپاه افتخاری شد و با شورش کردها به مهاباد رفت و پس از بازگشت فرمانده پادگان قدس سپاه کرمان شد.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

فرماندهی جنگ

با شروع جنگ عراق و ایران در شهریور ۱۳۵۹ سلیمانی با چندین گردان راهی جنگ شد و بعدها تشکیل لشگر معروف ۴۱ ثارالله را داد و در عملیات مختلفی چون والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵، تک شلمچه و … بسیار موفق ظاهر شد.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

جانبازی در جنگ ایران و عراق

قاسم سلیمانی اولین بار در آذر ۱۳۶۰ در عملیات مشترک ارتش و سپاه بنام عملیات طریق القدس در غرب سوسنگرد بر اثر انفجار گلوله خمپاره از دست راست و شکم به شدت مصدوم شد.

دو انگشت وسط دست راست ایشان یادگار جراحت آن دوران است.

فرماندهی سپاه قدس

بعد از پایان جنگ در سال ۱۳۵۷ قاسم سلیمانی ۳۲ ساله با لشگر ۴۱ ثارالله وارد مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر شد تا اینکه در سال ۱۳۷۶ وقتی ۴۱ ساله بود توسط مقام معظم رهبری به تهران فراخوانده و به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

وضعیت ازدواج و همسر سردار قاسم سلیمانی و فرزندان

سردار قاسم سلیمانی سالهاست ازدواج کرده و صاحب دو پسر و دو دختر می باشد.پسر بزرگش با دخترعمویش ازدواج کرده و صاحب دو فرزند دوقلو است.

از زندگی شخصی ، ازدواج و همسر سردار قاسم سلیمانی اطلاعات دقیق تری در دست نیست.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

شروع محبوبیت

محبوبیت سردار سلیمانی بعنوان یک شخصیت بلند مرتبه نظامی از جنگ علیه داعش در خط مقدم عراق و سوریه شروع شد.

تهدید و تحریم

مقامات وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا وی را متهم به همکاری با نیروهای امنیتی سوریه در جریان اعتراضات در این کشور و سرکوب مخالفان بشار اسد کرده بودند. در پی این اتهام وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا وی را تحریم کرده است.

زندگینامه کامل شهید حاج قاسم سلیمانی + عکس

مجروحیت در سوریه

خبر کمتر شنیده شده از سردار سلیمانی به جراحت او در یکی از عملیات علیه داعش در سوریه باز می گردد که خبرنگار سوری در یک گفتگوی تلویزیونی اولین بار در سال ۱۳۹۶ از آن پرده برداشت.

دشمنی شایسته برای آمریکا

دیوید پترائوس ژنرال ۴ ستاره ارتش آمریکا که بالاترین درجه نظامی در ارتش ایالات متحده محسوب می شود درباره حاج قاسم سلیمانی می گوید :

چیزی که من می توانم بگویم این است که وی فردی بسیار توانمند ، مدیر و دشمنی شایسته است.

0
مارال 5 ماه 0 پاسخ ها 134 بازدیدها 0

ارسال یک پاسخ